sobota 6. května 2017

Zdravotní bolístky jednoho běžce neběžce

Vzhledem k tomu, že na webu BS Teamu se nic neděje, tak jsem se rozhodl přispět s troškou do mlýna. Nebude to, ale jenom ze sportovního ranku, protože téměr rok nejsem schopen nic z této oblasti dělat.
Primární problém mi začal během června 2016, kdy jsem si při tenise natrhl levou achilovku. Od té doby jsem absolvoval x různých lékařských i fyzioterapeutických vyšetření s následnou léčbou. Nyní mám potvrzeno, že na levé noze mám ještě mimo problematickou achilovku výrůstek nad patou, který se odborně nazývá Haglundova exostóza. Sečteno a podtrženo levá noha s achilovkou je u mě problematická, která mě zatím omezuje ve sportovních aktivitách, i když pomalu začínám zkoušet zátěž na crosstrenažeru a chystám se na štafetu (5km) v Karlových Varech a Č. Budějovicích. Spíše to bude takové klusání, protože na nějaký systematický trénink zatím nemám.
Co se týče zdravotních terapií na achilovku, tak jsem si prošel různým spektrem mimoinvazivních léčebných metod. Od klidového režimu, fokusovanou a radiální rázovou vlnu, nízko a vysokovýkonný laser, kryoterapii. Dále různé zábaly proti zánětu jako např. kostival, tvaroh, konopná mast. Při těchto přímých metodách na problematickou partii ještě podporuji tělo očistnými kůrami, ledovými koupelemi, úpravou stravy, strečinkovými cviky, nápravnými cviky na svalové dysbalance atd.
Téměř po ročním léčebném režimu se tělo se spoustou problémů popralo a vše se zlepšilo. Když bych to měl vyjádřit procentuelně, tak to vidím že jsem odstranil cca 80% problémů. Bohužel těch zbývajících 20% je zatím dost na to, abych začal pravidelně sportovat. Zatím jsem ve stavu, že čekám na vyjádření ortopédů zda neodstranit exostózu operativně. Nikomu se moc do toho nechce, protože to není operace, kterou dělá ortoped denně. Někdy tento výrůstek dráždí achilovku a ta je permanentně ve větším či menším zánětu.
Na závěr pro všechny snad všude zmiňovaná věta na všech sportovních serverech, "poslouchejte své tělo". Nemůžu říci, že bych ho v minulosti neposlouchal, ale spíše jsem nepřikládal drobným bolístkám takový význam jak bych měl a bolístky přerostly ve velký problém. Dle sportovních poznámek jsem měl s levou novou vždy nějaký problém ještě před zmiňovaným natržením achilovky.

Žádné komentáře:

Okomentovat